Projekty a investice

31.05.2021

Jelikož si zatím náš pobyt v Africe a sponzorování dětí financuji z drtivé části ze svých vlastních finančních prostředků, rozhodl jsem se, že omezenému počtu mých přátel umožním si zainvestovat své peníze do projektů, o kterých vím, že zde v Africe umějí slušně vydělávat peníze a do kterých já sám buď již investuji, nebo do nich v blízké době investovat budu, abych si zajistil stálý finanční příjem pro náš projekt.

Pokud jste tedy součástí projektu POHLEDNICE pro AFRIKU, a pokud měsíčně pravidelně přispíváte částkou 349 Kč, pak si můžete zakoupit PODÍLOVÝ LIST, který vám přinese zajímavé výnosy a zisky. A to 10% z ročního obratu všech projektů a investic do kterých zde v Africe investuji. Tento 10% podíl se následně jednou ročně rozděluje mezi všechny držitele podílových listů. Počet podílů je omezen na 50 ks.

1) PC a Internetová herna a učebna

Proč PC HERNA a UČEBNA? Tempo růstu ekonomiky a inovací a zavádění modernizací do všech odvětví lidské činnosti, je v Africe obrovské. Nicméně zatím pořád platí to, že v některých oblastech jsou za Evropou o více než 30 let pozadu. Afrika nefunguje na právu a logice, ale na emocích, úplatcích a prosazování moci silou. Například zde nikdo neřeší autorská práva nebo bankovní nařízení či alkohol před jízdou a pod. Proto zde například každá oděvní dílna vesele vyrábí trička a oblečení všech známých značek. A to platí o všech dalších odvětvích.

Uvědomil jsem si, že jsem vlastně "cestovatel v čase" protože jsem se díky Africe vrátil o 30 let v čase a můžu tak využít jak své zkušenosti a znalosti, tak ale i logiku, strategii a dedukci ...kterou místní Keňané prostě nemají. V Africe prostě budete marně hledat logiku - a to ani u policie či na úřadech nebo u velkých korporací, natož pak u nevzdělaného obyvatelstva. 

Proto jsem přemýšlel, co v ČR před více jak 20-ti lety frčelo a na čem se daly vydělávat vážně slušné peníze. A vzhledem k tomu, že AFRIČANI jsou jako děti a ZÁBAVA a HRY provází jejich každodenní život na každém rohu, a protože milují mobily, hry, počítače atd. byla moje volba naprosto logická a jasná = PC HERNA a INTERNETOVÁ UČEBNA/kavárna.

Díky místnímu knězi a zároveň mému kamarádovi, mám přístup k levným počítačům z různých firem a státní správy. Cena za kompletní počítačovou sestavu tak zde vychází na 20 000 kms, což je asi 5.000 Kč. Pro nás Evropany je to směšná suma, ale pro 75% populace Afričanů je to částka, kterou si nikdy nedokáží našetřit.

Investice: Již jsem zakoupil 10 PC sestav za 200 000 kms/50.000 Kč a nyní sháním levné stoly, křesla, vybavení a vhodný prostor k pronájmu - někde v blízkosti větší školy nebo v centru města a samozřejmě nakoupím PC hry - stačí pro jeden počítač, jelikož licence nikdo neřeší.

Návratnost a zisk: Hodina v herně 100 kms x 10 počítačů x 5 hodin provozu denně (časově hodně podstřelené) = 5 000 kms za den x 20 dnů provozu herny = 100 000 kms měsíčně. Úplnou návratnost celé investice včetně všech nákladů, počítám nejpozději do tří měsíců. Od čtvrtého měsíce by měla již HERNA vydělávat každý měsíc 50 000 kms čistého stabilně. Tedy cca 600 000 kms/150.000 Kč ročně... což je vzhledem k nákladům naprostý zlatý důl. A tyto herny a učebny, můžeme postupně otevřít v dalších městech. 

2) Restaurace a diskotéka

Původně mým prvotním zájmem o investování bylo otevření restaurace. Většinu věcí pro otevření jsme měl již připraveno, ale vzhledem k nečekaným událostem v Ugandě a Keni, jsem musel tento projekt zatím odložit. 

Uganda od června 2021 vyhlásila úplný lockdown a v Keni se zhoršili provozní podmínky pro restaurace a provozovny s přípravou jídla. Navíc začal opět platit noční zákaz vycházení od 22:00 hodiny, takže bychom nemohli provozovat diskotéky a podobně - a to by dost ovlivnilo návratnost vloženého kapitálu.

Na realizaci otevření restaurace je potřeba vynaložit pouze 400 000 až 600 000 kms. Tedy nějakých 150.000 Kč. Počítáme s návratností během 12 měsíců. Již zde máme založenou obchodní společnost s patřičným povolením k podnikání. Takže stačí pouze zajistit vhodnou nemovitost, ideálně částečně zařízenou. A tu již mám k dispozici. Je na výborném místě u místní nemocnice. Teď už zbývá pořídit pouze spotřebiče, najmout dobré a zodpovědné zaměstnance a nakoupit suroviny. A počkat, jak se situace v Keni bude vyvíjet. 

Proč chci otevřít restauraci s diskotékou a barem?
Důvodem je rychlá návratnost vynaložených prostředků a to díky obrovské kupní síle v tomto odvětví gastronomie. Afričané žijí stylem každodenního uzavřeného cyklu potřeb. Dnes jdou pracovat za denní mzdu. Dnes si koupí kredit do mobilu. Dnes si půjčí peníze na 10% úrok a ještě ten den je vrátí z výdělku. Dnes si půjčí a pronajmou vozík, který potřebují ke své práci. Dnes si koupí jídlo. Zítra se vše bude opakovat. Zde není a nefunguje pojem pracovní týden a víkendy. Zde Afričané žijí 7 dní v týdnu ...stále dokola. Pokud jeden den nepracují, pak ten den nejí. Každý den musí splatit své závazky a zajistit potřeby své rodiny. A protože město je plné těch, kteří zde prodávají, obchodují, směňují, poskytují služby a podobně ...pak tito lidé nemůžou jít domů a uvařit si. Na to prostě nemají čas. Nepřemýšlí nad tím, že by to pro ně bylo z ekonomického hlediska výhodnější. Prostě si raději jídlo koupí a budou jíst pouze jednou denně. Díky této jistotě stálého odbytu a obrovské kupní síle (obyvatel je 53 000 000), jsme se rozhodli, že jako první projekt zrealizujeme otevření vlastní restaurace. Návratnost investice by měla být max. 12 měsíců.

3) Motobike TAXI

Další neméně zajímavou investicí (kterou budu zřejmě realizovat dříve než restauraci), je zakoupení motorek. A to z důvodu zajištění vlastní taxi služby a převozu klientů jak do naší restaurace, tak pro převoz našich dětí do místních i vzdálenějších škol, čímž snížíme výdaje za současnou dopravu. 

Investice: Zakoupí se 10 Taxi motorek. Jedna stojí za 200 000 kms/50.000 Kč. Motorky lze kupovat postupně. Celková investice tak vyjde na přibližně 2 000 000 kms/500.000 Kč. Vhodné a spolehlivé řidiče již mám k dispozici, a pouze čekají na přidělení své motorky, aby mohli začít jezdit a vydělávat.

Návratnost a zisk:
Jedna jízda po městě vyjde na 50 kms/12,50 Kč. Vzdálenější trasy na 100 až 200 kms. Dle zjištěných informací, jsme schopni uskutečnit nejméně 10 jízd denně x 10 motorek. Tedy každá motorka inkasuje 50 kms x 10 jízd = 500 kms x 10 motorek = 5 000 kms každý den x 25 dnů provozu = 125 000 kms/31.250 Kč měsíčně x 12 měsíců = 375.000 Kč ročně.

To je zisk, který motorka dokáže vyjezdit. Abychom nemuseli platit řidiče, poplatek za výkon Taxi služby a platit pravidelné opravy a servis motorky, řeší se to tak, že je motorka pronajata řidiči, a ten se již o vše musí starat sám. Za pronájem motorky zaplatí 300 kms/75 Kč denně. Čistý měsíční zisk z jedné motorky tak činí: 7 500 kms/1.875 Kč.
Čistý roční zisk z jedné motorky tak činí: 90 000 kms/22.500 Kč.
Při deseti pronajatých Taxi motorkách, máme roční čistý zisk: 900 000 kms/225.000 Kč.