cs

Družstvo FHG
Financial Help Group

Ve zkratce a jednoduchosti řečeno. Jsme přátelé a obchodní partneři, kteří založili Keňským státem certifikovanou charitativní organizaci CHARITY PROJECT PS FOR YOU. Tato organizace slouží k zajištění finančních prostředků pro živnostníky a podnikatele a obyvatele Keni, kteří chtějí začít podnikat, nebo potřebují své podnikání rozšířit.

Proto jsme také pod záštitou naší organizace založili skupinu FHG Financial Help Group. Nejedná se však o slepý sponzoring, ale o poskytování finančních prostředků za účelem velmi dobrého zhodnocení.


Aby tento projekt mohl fungovat, je třeba si uvědomit v jaké situaci místní lidé v Keni jsou, jak zde žijí a kolik si vydělávají. Ceny v obchodech jsou srovnatelné s cenami v ČR. Například jízdní kolo stojí 12,000 až 20,000 šilinků což je stejné jako v ČR. Benzín, je zde ale mnohem dražší, ten stojí 145 šilinků 1 litr. Chleba 50 až 80 šilinků. Vejce 15 až 20 šilinků. Kilo kuřecího 320 šilinků. Mléko 60 šilinků.

Problém spočívá v tom, že pokud mají místní lidé to štěstí, a jsou-li zaměstnáni, vydělávají v rozmezí mezi 8,000 až 12,000 šilinky měsíčně. Tedy vydělávají cca 260 až 400 šilinků na den. Pracuje se 12 až 16 hodin denně, 30 dnů v kuse s nárokem na jeden den volna měsíčně. Pro Evropana nebo Čecha ...zcela nepochopitelné a nepředstavitelné.

Co je zde velmi levné, je ubytování, zelenina a ovoce a to až 10 x levnější než v ČR. Pronájem za pěkný samostatně stojící dům 2+1 vychází na 2,500 Kč měsíčně. Naopak energie jsou velmi drahé. Elektřina, voda a plyn v domě 2+1 vychází na 10,000 šilinků.

A tím nejhorším je to, že místní lidé nemají žádné zázemí a oporu ve vládě. Neexistují zde důchody, renty, podpora v hmotné nouzi, sociální ani zdravotní. Vše si lidé musí platit sami. A to dokonce i školní vzdělání dětem. Tím ale myslím všechny výdaje. Učebnice, sešity, školní uniformu, pomůcky, jídlo, ubytování a školné. To vše vychází na 90,000 až 200,000 šilinků ročně, podle věku a školy na kterou dítě chodí. ...Takže logicky vzato, na vzdělání dětí má jen 10% populace obyvatelstva. A docházka do školy není žádný med a dětem to zde vůbec nezávidím. Prázdniny jsou občas a docela krátké. Žádné dva měsíce prázdnin jako v ČR. Do školy se chodí od pondělí do soboty, od 7:00 ráno do 17:00 odpoledne. A jelikož jsou děti na internátu ubytované, tak probíhá i noční budíček a noční učení od 1:00 do 2:30 ráno. A fyzické tresty jsou naprosto běžnou a normální záležitostí. A do předškoly se posílají děti již od 2 let věku.

Pokud lidé nejsou zaměstnáni, pak se musí živit jakýmkoliv jiným způsobem. Kdo má štěstí a vlastní pole nebo kus země, tak chová dobytek na maso, nebo slepice na prodej vajec, nebo pěstuje ovoce a zeleninu a prodává to na trhu. Případně se lidé snaží vyrábět různé věci a výrobky. Případně si pořídí šicí stroj a šijí oblečení. Další možností je dělat řidiče motorky za cca 500 až 700 šilinků na den, což jsou místní taxikáři, ale ani to není výhra, jelikož musí za pronajatou motorku platit 300 šilinků denně. Případně je možnost jít ručně lámat, štípat a drtit kámen v kamenolomu za 300 šilinků na den. Jak tedy asi chápete, místní lidé to mají opravdu velmi těžké. 

A jejich bydlení tomu odpovídá. Dům uplácaný z kravího trusu a hlíny. Žádný nábytek ani vybavení. Spí se na zemi a vaří se na ohni před domem. Kdo má víc peněz, má elektřinu. Jinak pouze svíčky a studená voda, která se ale musí nanosit každý den ze studní nebo potoku. Vodovod mají opravdu jen ti bohatí... a těch je na vesnicích a v malých městech opravdu velmi málo.

Pojďme tedy k podstatě projektu FHG.
Rozhodli jsme se, že v rámci našeho projektu budeme lidem půjčovat peníze, aby mohli začít podnikat a provozovat své živnosti. 

Jediným řešením, jak těmto lidem pomoci zajistit lidské standardy, je umožnit jim podnikat a mít své vlastní živnosti. Jenže bez finanční pomoci to nemají šanci nikdy zvládnout. A přitom jako živnostníci a podnikatelé, mají šanci vydělávat více jak 40.000 šilinků a zajistit tak svým dětem školní vzdělání, postarat se o členy své rodiny a zajistit si lidské podmínky k životu. 

A právě všechny tyto ožehavé otázky řeší náš projekt FHG Financial Help Group, s jistou výhodou a třešničkou na dortu. I když jsme a fungujeme na bázi charity, jsme také Družstvo a z veškerých těchto aktivit a finančních půjček, které místním lidem poskytujeme, máme garantovaný minimální výnos 24% ročně.